"iyi"sini bulmanın en kolay yolu…


0 —  TL'DEN
BAŞLAYAN FİYATLAR

En ucuz fiyatlar çok yakında burada!

Üzgünüm, Sigma SD1 Merrill ürünü için henüz fiyat rehberi bulunamadı.

Sigma SD1 Merrill ürününü en ucuza nereden alacağınızı kısa süre içerisinde burada bulabilirsiniz.
Takip et Karşılaştır

4 iyi insanın değerlendirmesi ile %80 memnuniyet aldı.

80

Sigma SD1 Merrill özellikleri

GENEL ÖZELLİKLER

 • Fotoğraf makinesi tipi DSLR
 • Mount SIGMA SA

GÖRÜNTÜ SENSÖRÜ

 • Megapiksel 46
46 megapiksel, 23.5x15.7 mm Tam Renkli Foveon X3 Merrill Görüntü Sensörü
 

Kullanılan 23.5x15.7 mm Tam Renkli Foveon Merrill  X3 Direkt Görüntü Sensörü, 46 milyon faydalı (4,800x3,200x3 katman) ve 44 milyon kaydedilen piksel  (4,704x3,136x3 katman) içerir. Foveon X3 direkt görüntü sensörü  gerçek renklerin eksiksiz algılanmasını sağlayan yapısı ile, üç ana ışık rengi olan kırmızı, yeşil ve maviyi (RGB) her bir piksel konumunda, 3 katmanda yakalar.  Bu sayede moire (desenleşme) oluşmadığından, ışık dağıtıcı filtre de gerekmez. Böylece renk ve ışık bilgisi 46 megapiksel, 23.5x15.7 mm Tam Renkli Foveon X3 Merrill görüntü sensörüyle 3 boyutlu hissi vererek yakalanır.
Advanced DDR III buffer
 

To handle large volumes of color data at high speed, the SD1 uses DDR III buffer memory technology, which delivers class-leading performance. The SD1 features a continuous shooting speed of 5 frames per second and can capture up to 7 RAW images per sequence in continuous shooting mode.
Intuitive user interface
 

The improved user interface provides faster and more convenient operation. Aperture and shutter speed can be set by their own dials. The exposure compensation button and exposure mode button are on top of the body for quick access. A Quick Set (QS) menu lets you easily change commonly used functions. To display the QS menu, simply press the QS button. QS menu 1 is for ISO setting, flash mode, metering mode and AF mode; QS menu 2 offers white balance, image quality, image size and color mode.
Splash proof design
 

Buttons and connections benefit from O-ring sealing connections to prevent dust and water getting inside the camera body.
Four metering modes
 

The SD1 features 77-segment Evaluative Metering, Center Weighted Average Metering, Center Area Metering and Spot Metering.Exposure can be manually adjusted to suit your needs. When difficult lighting conditions make appropriate exposure unclear, auto bracketing lets you take a sequence of shots of the same subject at three or five different exposure levels. Bracketing can be set in 1/3EV increments up to ±3EV(3levels) or ±1.7EV(5 levels).
77-segment AE sensor
 

The SD1 features a new 77-segment AE sensor using advanced AE algorithms to improve exposure accuracy. Exact control coordinated with the 11 AF points achieves accurate exposure even in difficult lightning conditions.
Focal Plane shutter
 

The durable focal plane shutter mechanism has a life cycle of over 100,000 exposures and dramatically reduces generation of dust. The photographer can enjoy taking pictures with confidence that the image sensor is clean and protected from dust or dirt originating inside or outside the camera.
Noiseless image processing
 
ISO sensitivity can be selected from 100 to 6400. The SD1 captures light effectively and ensures noiseless image processing. The image sensor provides high definition with rich, graduated tones.
Built-in flash with 17mm angle of coverage
 

The Sigma SD1 camera's built-in flash has a guide number of 11 to cover a 17mm lens angle (equivalent to 25.5mm with a 35mm camera). The built-in flash can be synchronized to a shutter speed of up to 1/180 sec. The S-TTL automatic exposure system enables control of advanced flash photography.
Dedicated BP-21 lithium-ion battery
 

The dedicated BP-21 lithium-ion battery is supplied as standard with the SD1. It takes about 150 minutes to fully charge with the supplied BC-21 battery charger. The optional SAC-4 AC adapter lets the Sigma SD1 run on AC power from a wall socket.
"TRUE II" görüntü işleme motoru
 

Dünyanın ilk 3 katmanlı doğrudan görüntü algılayıcısına uygun görüntü işleme motoru TRUE'nun yeni sürümü TRUEII kullanmaktadır. SD serisi ve DP1'de elde edilen tecrübeler ile geliştirilmiş eşsiz görüntü işleme algoritmasıdır.
CF card
 

The SD1 adopts the TYPE I CF Card. This camera is compatible with the UDMA enabling fast processing of large amounts of data. * It is not possible to use Microdrives and TYPE II CF cards.
Magnesium body
 

The Sigma SD1 adopts a lightweight yet solid magnesium alloy body designed to withstand rough use and shocks in harsh conditions.
Bright, wide-coverage viewfinder with integral pentaprism
 

The SD1 features a pentaprism viewfinder with 98% (vertical and horizontal) coverage, 0.95x magnification and an 18mm eye point. Diopter adjustment is provided over a range of -3 to +1.5 dpt.
11 point twin cross sensor
 

The autofocus system features an 11 point twin cross sensor. The shifted twin cross type sensor improves AF accuracy. Selecting the AF point can be done manually or automatically.
Dust Protector
 

Most digital SLR cameras are vulnerable to dust entering the body. If dust and dirt adhere to the image sensor, it may appear in the photos. The lens mount of the SD1 is equipped with a dust protector and the area around it is sealed to prevent dust from entering the body. Even in the unlikely event of dust adhering to the image sensor, the dust protector can be removed easily for sensor cleaning.
5-point AF
 

Using a two-motor system with dedicated motors for mirror-drive and shutter charge reduces the vibration of mirror movement, thereby preventing camera shake. A mirror lock-up mechanism prevents further vibration when the shutter is released. Preventing camera shake is especially important for macro photography and when using ultra-telephoto lenses.
Geniş 3.0'' TFT Renkli LCD Ekran
 

Sigma SD1 Merrill'in bir özelliğide geniş 3.0'' TFT renkli LCD ekranıdır. LDC ekranda çekilen görüntüler fotoğrafçının kolay ve etkin bir şekilde görüntü kompozisyonu onaylaması için 0 görünür.
Eşsiz Sigma Photo Pro yazılımı
 

SIGMA Photo Pro yazılımı ile birlikte tüm RAW bilgisini hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürebilen RAW görüntü işleyici yazılımıdır. Ayarlamalar üç farklı şekilde yapılabilir. X2F modunda orijinal ayarlar çekim yapıldığı şekilde saklanır. Otomatik Ayar Modunda yazılım gerekli ayarlamaları otomatik olarak analiz eder ve RAW data üzerinde değiştirir. Özel Ayar Modu fotoğrafçının kendi kişisel ayarlarını yapmasına olanak sağlar. Fotoğrafçı istediği değişiklikleri kolay ve hızlı bir biçimde basit kayar kontroller ile yapabilir.
Optional lenses
 

The SD1 can be used with over 40 Sigma lenses such as ultra-wide, ultra-telephoto, macro and fisheyes which adopt the latest technology such as the FLD ("F" Low Dispersion) glass elements, which have the performance equal to fluorite glass, SLD glass, Aspherical lenses, Sigma's own unique Optical Stabilizer function, Hyper Sonic Motor and Sigma's Super Multi Layer Coating. They meet the various and demanding requirements of all types of photographers.Sigma SD1 Merrill kullanıcı yorumları

Sigma SD1 Merrill, 4 kullanıcının paylaştığı deneyim ile %75 memnuniyete sahip.
Sizde deneyim paylaşmak için yukarıdaki yorum ekle linkini tıklayabilirsiniz.

Bu ürüne puan verin ve yorumunuzu yazın
Çok kötü Kötü Fena değil İyi Çok iyi

Bu ürünü tavsiye edermisiniz :

Tebrikler, Sigma SD1 Merrill deneyiminiz kaydedilmiştir. Bu ürün için tüm kriterlere puan vermek ve deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz buraya tıklayın.

Yorum filtresi

Seçiniz.
 • 4
Seçiniz.
Seçiniz.
 • Bayan
 • Erkek
Seçiniz.
Toplam 4 yorum


Digital Camera Review

17 Şubat 2014

4

Sigma SD1, Foveon sensörü ile olağanüstü fotoğraflar çekebilen iyi tasarlanmış bir fotoğraf makinesi. Ancak ne yazık ki yavaş olan işleme süresi, AF sıkıntıları ve bazı fonksiyonlardan yoksun olması sonucunda pek de tatmin olamıyoruz.

profil resmi


Photography Blog

22 Ocak 2014

4

Bir DSLR'dan akıl almayacak derecede büyük formatlı dosyalar bekleyen bir stüdyo fotoğrafçısıysanız, marka bağımlılığınız yoksa, tasarımı kaliteli olan ve iyi renk performansına sahip bir fotoğraf makinesi istiyorsanız Sigma SD1 Merrill'e yakından bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Çektiği fotoğraflar çok güzel ve dünyalar kadar maliyeti yok.

profil resmi


Ephotozine

13 Şubat 2012

4

Sigma SD1, mükemmel detaylara sahip göz kamaştıran fotoğraflar çekecek kapasitede ama makineden en iyi verimi almanız için fotoğrafları RAW olarak çekmeniz ve bu dosyaları işlemeniz gerekiyor. JPEG fotoğrafları da çekebilirsiniz ama makinenin dahili görüntü işlemesi vasat olduğu için alacağınız sonuçlar ciddi derecede düş kırıklığı yaşatabilir.

profil resmi


DPReview

1 Ekim 2013

4

SD1, gösterişli olmayan ve düşük ISO seviyelerinde (100-400) olağanüstü fotoğraf kalitesi sunan oldukça basit özelliklere sahip bir SLR makine. Ama yavaş yazma süresi ve bu işlem esnasındaki dengesiz kontrol tarafından düş kırıklığına uğratılıyor. Yüksek ISO'daki fotoğraf kalitesi sıradan ve tripod ile çekimde yaparken live view yok. Tam bir uzman makinesi ama sınırlarına tahammül edebilirseniz mükemmel sonuçlar elde edebilecek kapasitede.

profil resmi

Sigma SD1 Merrill ürün görselleri

 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
 • Ürün fotoğrafı
Ürün resmi

Sigma SD1 Merrill Forumları

  ÜRÜNLERİ KARŞILAŞTIRIN

  BENZER ÜRÜNLER